Chinese (Traditional)EnglishFrenchGermanNorwegianPolishRussianUkrainian

Krutynia – Królowa Mazurskich Rzek

Krutynia – Królowa Mazurskich Rzek

Terminy: od 2 maja do 26 września 2024 r. (rezerwacja indywidualna – formatka serwis)
Transport: Własny transport do miejsca zbiórki – Krutynia.
Orientacyjny czas spływu: 3-4 godziny.
Cena: zł od osoby – wypożyczenie kajaka 2-osobowego.

Krutynia 1      Krutynia

Mazury to przede wszystkim niekończące się lasy i nieskazitelnie czysta woda. Idealnym połączeniem tych atutów regionu jest spływ królową mazurskich rzek – Krutynią. Cały szlak liczy ponad 100 kilometrów. Na pokonanie całego odcinka nie starczy tygodnia.

Opis spływu

Odcinek Krutyń-Ukta jest typowo rzeczny, czyli prowadzi głównie przez rzekę. Szczególnie polecamy go dla rodzin z dziećmi oraz grup szkolnych , ponieważ nie jest to długi spływ, a woda w rzece jest płytka. Przez połowę odcinka jej głębokość to ok. 0,5 m. Jest to jeden z najłatwiejszych i najbezpieczniejszych odcinków trasy.
Startujemy z Krutyni i po około kilometrze dopływamy do młyna wodnego w Zielonym Lasku, gdzie musimy przenieść kajaki. Łagodny nurt i szerokie koryto rzeki sprawiają, że poruszanie się tym odcinkiem nie przysparza żadnych trudności, bez obaw można oddać się nurtowi i podziwiać roślinność okalającą nie tylko oba brzegi, ale również występującą na dnie.

Roślinność na Krutyni jest tak bujna, że niejednokrotnie na jej powierzchni tworzą się grube, zielone dywany, które są chętnie zasiedlane przez stada różnobarwnych ważek. Widok iście bajkowy.

Po około godzinie spływu od przenoski w Zielonym Lasku docieramy do Rosochy. Jakie tam pyszności można zjeść. Świeże, domowe jedzenie. Polecamy placki ziemniaczane, naleśniki z owocami i pierogi.

Po przerwie wracamy do kajaków i ruszamy w drogę. Rzeka niesie nas na przemian przez dziki krajobraz i nieliczne zabudowania, okryte drzewami brzegi i rozległe łąki. Szybko i często zmieniający się krajobraz nie pozwala na nudę. Rzeka przeprowadza nas również przez panoramy tutejszych wiosek i liczne pastwiska odcięte od wody pasmem trzcin.

Mijamy wieś Wojnowo i dopływamy do Ukty, gdzie na lewym brzegu rzeki przed drogowym mostem kończymy spływ.

Cena:  od osoby-wypożyczenie kajaka 2-osobowego


* Regulamin wycieczek objazdowych

Wliczone w cenę:

  • Wypożyczenie kajaka 2-osobowego
  • Sprzęt (kamizelki asekuracyjne, wiosła)
  • Transfer BUS 9-osobowy po zakończeniu spływu z Ukty do Krutyni – początek spływu
  • Darmowy parking na miejscu zbiórki
  • Ubezpieczenie NNW (sprawdź ogólne warunki ubezpieczenia NNW – UNIQA)

Informacje dodatkowe

  • Własny transfer do miejsca zbiórki.

Rezerwacja i sprzedaż wycieczek travel@mazuryairtravel.pl

Miesiąc: maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień 2024 r.