Chinese (Traditional)EnglishFrenchGermanNorwegianPolishRussianUkrainian

Samolotem z Ukrainy na Mazury

Samolotem z Ukrainy na Mazury

Samolotem z Ukrainy na Mazury

Artykuł pobrany z Gazety Olsztyńskiej z dn. 30.09.2016

Ukraińcy chcą wypoczywać na Warmii i Mazurach. Przekonali się o tym przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz firmy Mazury Air Travel podczas spotkania w Kijowie z ukraińskimi przedsiębiorcami turystycznych.

Ukraińskie biura turystyczne nie posiadają praktycznie ani jednej oferty wypoczynku na Mazurach, ale to niedługo może się zmienić. Turystyczny rynek ukraiński zaczyna się rozwijać i otwierać na nowe kierunki, a nasz region byłby pierwszym w Polsce, który oferowałby pakiety wyjazdowe dla naszych wschodnich sąsiadów.

Inicjatorami spotkania, które odbyło się w ambasadzie polskiej w Kijowie, była Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna w Olsztynie oraz Regionalny Operator Turystyczny Mazury Air Travel. Wzięło w nim udział 25 osób, w tym przedstawiciele najważniejszych operatorów turystycznych z Ukrainy i linii lotniczych.

Posiadamy bardzo dobrą infrastrukturę hotelową i gastronomiczną, około 100 hoteli i pensjonatów oraz wiele mniejszych ośrodków turystycznych, takich jak gospodarstwa agroturystyczne, gościńce, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować ofertę turystyczną do potrzeb turysty ukraińskiego. Lot z Kijowa do Szyman trwa około godziny i 45 minut, więc oferta na pewno opierałaby się na połączeniach czarterowych — mówił w Kijowie Jarosław Klimczak, prezes W-M ROT.

Polska strona zaprezentowała ofertę turystyczną Warmii i Mazur, opierającą się na połączeniu lotów czarterowych z organizacją wypoczynku czy wycieczek objazdowych, których szeroką gamę oferuje Mazury Air Travel.

Jednym z głównych celów było również określenie, jakie oczekiwanie ma turysta ukraiński, który chciałby wypoczywać w naszym regionie — mówi Dariusz Mosakowski, prezes spółki Mazury Air Travel — Regionalny Operator Turystyczny.

Wniosków po tym spotkaniu jest dużo.

Między innymi to, że wśród Ukraińców jest duże zainteresowanie m.in. wypoczynkiem dzieci i młodzieży połączonym z nauką języka polskiego i ofertą żeglarską na naszych jeziorach. Na Ukrainie modne jest żeglarstwo, o czym świadczy fakt, że jednym z gości konferencji był prezes ukraińskiego związku żeglarskiego w Kijowie — mówi Dariusz Mosakowski. — To duża szansa dla naszego regionu, ponieważ jako pierwsi w kraju organizowalibyśmy pakiety wypoczynkowe dla dzieci i młodzieży, obozy żeglarskie i 7-dniowe pobyty w naszych hotelach i pensjonatach.

Mazury Air Travel zapewnił, że przygotuje szczegółowe pakiety turystyczne dla ukraińskich operatorów i biur turystycznych. Jeszcze w październiku, tym razem w Szymanach, ma się odbyć kolejne spotkanie z Ukraińcami. Wtedy też powinniśmy poznać więcej konkretów dotyczących współpracy z naszymi wschodnimi sąsiadami.

Mateusz Przyborowski

Fot. Mazury Air Travel